Seznam všech dotazů

Úvod / Všechny dotazy

1.2.2019

Erotický livechat

Dobrý den,
uvažuji kvůli své momentální situaci o práci na erotickém livechatu. S prací v sex businesse mám již zkušenosti, ale touto formou se obávám, vzhledem k tomu že se peníze vyplácí na účet, že by někdo mohl zjistit mou totižnost a výši výdělku. Je potřeba při takovém výdělku platit daně? Nerada bych totiž, aby o tom někdo věděl.
Situace je akutní, jelikož jsem v zahradničí se svou dcerou právě odešla od přítele, ale musím zde ještě chvíli zůstat než bude moc malá přestoupit na školu do čech.
Děkuji! Markéta

Markéta


Naše odpověď
Dobrý den,
vážíme si důvěry, s níž se na nás obracíte a velmi oceňujeme Vaši snahu získat více informací dříve, než začnete poskytovat tuto formu služeb. Váš dotaz jsme konzultovali s naší právničkou.
Ptáte se, zda je potřeba platit daně. Ačkoliv poskytování sexuálních služeb (společnice, masérky, modelky) jako takové není trestné, právo s ním bohužel prozatím nepracuje jako s legálním zdrojem obživy. To znamená, že v oblasti placení daní existují stále mnohé nejasnosti. Nicméně dle naší zkušenosti, slečny mohou podnikat na základě živnostenského listu. Poskytování sexuálních služeb je vyloučeno z režimu živnostenského podnikání (nemůže být oficiální živností). Některé ženy, které si chtějí ošetřit svou práci, situaci řeší tak, že si registrují některou z povolených živností, nejčastěji živnost volnou – tou může být například modeling.

V takovém případě pak na živnostenském úřadě vyplní jednotný registrační formulář - ohlášení a registrace - živnostenské oprávnění, zaregistrují se na finančním úřadu k platbě daně z příjmu fyzických osob, k platbě záloh sociálního pojištění a zdravotního pojištění. Pro zálohy na sociálním a zdravotním pojištění jsou stanoveny v daném roce minimální částky. Pokud se rozhodnete oficiálně podnikat, měla byste si evidovat příjmy a výdaje spojené s podnikáním. Dále je také třeba mít na paměti, že v případě nahlášení místa podnikání, kde pracujete (např. adresa vašeho bytu) máte povinnost umožnit kontrolním orgánům – tedy živnostenské kontrole a kontrole z finančního úřadu vstup do provozovny a nahlédnutí do evidence vašich dokladů.

Doufáme, že informace budou pro Vás srozumitelné. Pokud byste chtěla více informací ohledně placení pojistného (zdravotní, sociální) a daní, můžete se podívat na portál: jakpodnikat.cz, kde najdete praktické tipy. Doporučujeme také obrátit se na daňového poradce, který Vám poradí, jakým způsobem postupovat při danění příjmů. Nemusíte přitom specifikovat, že služby, které poskytujete, jsou služby sexuálního charakteru (můžete opět uvést např. modeling).

Dále se ptáte, zda bude moci někdo zjistit Vaši totožnost a výši výdělku s ohledem na to, že odměna za Vaši práci na live chatu by byla vyplácena na účet. Pokud byste si rozhodla zřídit živnost, bylo by potřeba podávat daňová přiznání, do kterých by se pak měl promítnout jakýkoliv Váš výdělek, tedy i odměna za práci na live chatu. Ze samotného čísla Vašeho účtu Vaši totožnost ani výši výdělku běžně nikdo zjistit nemůže, banky nejsou oprávněny sdělovat, kdo u nich účet daného čísla má. Doklady o Vašich příjmech, ale mohou vyžadovat nejrůznější kontrolní orgány nebo např. ve sporech o výživné, soud. Také pak je potřeba číslo účtu neuvádět nikde na webu s Vaším skutečným jménem.

Na závěr pak je potřeba doplnit, že pokud byste Vaše příjmy nikde nepřiznávala, může se jednat až o trestný čin Zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V takovém případě by informace o stavu prostředků na Vašem účtu mohla vyžádat Policie ČR.

V případě potřeby si s námi můžete domluvit osobní schůzku nebo telefonní konzultaci, kde s námi můžeme vše probrat. Kontakty naleznete zde: https://rozkosbezrizika.cz/kde-nas-najdete/

Tým Internetové poradny R-R