Menstruace

Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Menstruace

Pravidelné krvácení (čili menstruace, menses, měsíčky) provází ženu celým jejím plodným obdobím. Společně s krví odchází děložní sliznice, která byla předchozími ději připravena přijmout oplodněné vajíčko. Tento cyklus nastává opakovaně každých cca 25-35 dní, přičemž za první den cyklu se považuje den prvního krvácení. Od tohoto dne dochází v ženském těle k následujícím procesům:

1) Ve vaječnících dozrává tzv. Graafův folikul, který je v době ovulace zodpovědný za uvolnění jednoho až dvou vajíček vhodných k oplození. Souběžně s tímto procesem nastává obnova a růst děložní sliznice, která se tímto připravuje na případné uhnízdění oplozeného vajíčka.

2) Nedojde-li k oplodnění a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice se odloučí a je odplavena z těla ven.

3) Začíná nový menstruační cyklus.

Menstruace trvá orientačně 4-6 dní a je jedním z ukazatelů, i když ne jednoznačným, že žena není těhotná. Celý proces je řízen hormonálně, a proto je často doprovázen různými druhy bolestí, nevolností či změnou nálad. 

Menstruace a bolest

Menstruace a hormonální kontracepce

Menstruace mladých dívek

Poruchy menstruačního cyklu

Sex během menstruace

 

Menstruace a bolest

Bolestivou menstruací (dysmenorea) trpí cca 15 % žen. Hlavním příznakem je křečovitá bolest v podbřišku případně v okolí kříže, která obvykle předchází několik hodin samotnému krvácení. Bolest může být takové intenzity, že znemožňuje jakoukoli činnost, avšak s krvácením se zmírňuje ke snesitelnosti a zhruba do dvou dnů ustupuje úplně. Dalšími příznaky bývá nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti hlavy, výjimečně až kolapsové stavy. Častější jsou tyto potíže zhruba 2-3 roky po první menstruaci a u žen, které nerodily.

Pomáhá klid a odpočinek, přiložení teplého obkladu na podbřišek a tablety proti bolesti (Ibuprofen, Nurofen, Dolgit, Irfen, Ansaid, Flugalin nebo Surgam). Ne všechny bolesti při menstruaci však lze považovat za dysmenoreu. Příčinou potíží může být i onemocnění, jehož příznaky se při menses stupňují (některá organická onemocnění v malé pánvi, např. endometrióza, zánětlivý proces, myom aj.). Při opakujících se silných bolestech je třeba navštívit gynekologa!

Citlivé ženy mohou cítit pobolívání v podbřišku uprostřed cyklu v době ovulace.

Premenstruační syndrom (PMS) = soubor psychických i fyzických příznaků, které se objevují v druhé polovině menstruačního cyklu (nejčastěji podrážděnost, emoční labilita, poruchy soustředění, smutek, bolesti, napětím prsů, otoky). Při jeho intenzivně nepříjemném průběhu je vhodné omezit alkohol a kávu a upravit životosprávu, důvodem může být i velký stres nebo psychické napětí.

S PMS může pomoci také hormonální antikoncepce. 

Menstruace a hormonální kontracepce

Hormonální antikoncepci funguje na principu blokády ovulace - u žen, které ji užívají, tím pádem dochází k tzv. pseudo-menstruaci. Krvácení nenastává jako důsledek proběhlé ovulace a odloučení děložní sliznice, ale jako reakce na spád hormonů, který nastane v týdnu, kdy žena tablety neužívá. Tohoto efektu „řízeného krvácení“ se dá někdy využít k oddálení krvácení na příhodnější dobu.

Ženy s tzv. monofázickou antikoncepcí (kdy mají všechny tablety stejné složení a stejnou hladinu hormonů) mohou menstruaci oddalovat prostým pokračováním v užívání tabletek z dalšího balení až do doby, kdy chtějí menstruovat. U některých žen se krvácení v sedmidenním období vůbec nedostaví. Nedoporučuje se, vyhovuje-li antikoncepce v ostatních směrech, snažit se krvácení vyvolávat např. změnou preparátu. Pseudo-menstruace při užívání hormonální antikoncepce nemá vztah k ovulaci a krvácení se může dostavit i u ženy, která je těhotná – nejedná se tedy o kontrolu, zda-li je žena těhotná či nikoli!

Při pravidelném užívání antikoncepce je však riziko nechtěného otěhotnění velmi nízké. U žen, které užívají hormonální antikoncepci je také výrazně nižší procento předmenstruačních potíží a výskytu bolestivé menstruace.

Podobný efekt absence menstruace mohou zažívat některé ženy s nitroděložním tělískem.

Menstruace mladých dívek

Na řízení cyklu se podílí centrální nervová soustava a její postupné vyzrávání je podmínkou první menstruace, ke které v našich geografických podmínkách dochází obvykle mezi 11. – 14. rokem. První menstruace však rozhodně není známkou ukončeného vývoje. Pravidelnou by se menstruace měla stát zhruba  2-3 roky po prvním krvácení. V tomto období jsou poměrně časté i tzv. anovulační cykly, při nichž nedochází k uvolnění vajíčka. Pozornost je však třeba věnovat velmi silnému krvácení, neustálé krvácení a špinění i v meziobdobí pravidelné menstruace. Pokud první menstruace nepřijde zhruba do 15. roku života, je vhodná návštěva gynekologa. 

Poruchy menstruačního cyklu

Při poruchách menstruačního krvácení je nutné se obracet na gynekologa. Příčiny těchto nepravidelností mohou být fyziologické (např. těhotenství, absence krvácení v dětství, stáří nebo při velkém stresu), ale mohou být i příznakem vážného onemocnění (záněty, nádory, sterilita aj.).

Každý typ poruchy vyžaduje důkladné vyšetření a odpovídající léčbu. Některé poruchy menstruace se vyskytují častěji v určitých věkových kategoriích, např. ženy v období přechodu častěji trpí dysfunkčním krvácením, které je odrazem snižující se plodnosti.

U každé nepravidelnosti je nutné pomocí vyšetření vyloučit onkologickou povahu onemocnění!

K diagnostice slouží (kromě základního gynekologického a laboratorního vyšetření), stanovení hormonálních hladin, ultrazvuková diagnostika a v indikovaných případech provedení kyretáže (tzv. výškrabu) nebo hysteroskopie (endoskopická vyšetřovací metoda, která umožňuje prohlédnout děložní dutinu, odebrat vzorek tkáně pro další histologické vyšetření či provést operační ošetření v dutině děložní). Dále se používá diagnostická laparoskopie - endoskopická operační metoda břišní chirurgie, při které se pomocí endoskopických nástrojů pod kontrolou kamery provádějí operace orgánů břišní dutiny.

Při léčení se většinou používají různé hormonální preparáty pro regulaci cyklu.  Pokud je nepravidelnost krvácení spojena s poruchou plodnosti, existuje možnost vstoupit do programu asistované reprodukce či zvážit osvojení/adopci. 

Sex během menstruace

Sex během menstruace sebou nese několik rizik. Žena je v této době náchylnější k nákaze různými infekcemi, protože běžně kyselé poševní prostředí je více zásadité (zvyšuje se pH), což umožňuje přežívat bakteriím a hrozí vyšší riziko přenosu HIV. Je proto nutné během menstruace dodržovat zásady hygieny obou partnerů (umýt se intimním mýdlem a osprchovat se), doporučujeme pro snížení rizika použít menstruační houbičku a vždy kondom!

Menstruace není antikoncepce! Spermie může přežívat tři dny (podle některých zdrojů i týden) uvnitř ženy, takže otěhotnět můžete v dnech následujících po intimním styku.

MENSTRUAČNÍ HOUBIČKA je většinou určena pro jedno použití, může být zavedena až 8 hodin. Před zaváděním je potřeba si umýt ruce. V podřepu si ji zavedete hluboko do pochvy: jde to lépe, pokud houbičku lehce namočíte nebo potřete lubrikačním gelem. Po pohlavním styku je nutné ji hned vyjmout. Houbičku můžete získat od pracovnic ROZKOŠE bez RIZKA, lze zakoupit na internetu nebo v sexshopech