Interupce

Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Interupce

Interupce = umělé přerušení (ukončení) těhotenství neboli umělý potrat je záměrné ukončení těhotenství prostřednictvím chemické látky nebo chirurgického zákroku.

Mini-interupce = interupce v rané fázi těhotenství

Se stářím plodu roste i riziko pro zdraví matky (např. riziko neplodnosti), navíc kromě fyzických komplikací existuje i riziko psychických potíží v podobě postinterrupčního syndromu.

Způsoby provedení interupce

Chemická interupce

Chirurgická interupce

Pozdní interupce

V závislosti na stádiu těhotenství je interupce prováděna rozličnými metodami.

Chemická interupce

Je obvyklá do devátého týdne těhotenství. Procedura sestává z podání buď methotrexatu nebo mifepristonu (RU-486) následovaným podáním misoprostolu.

Chirurgická interupce

V prvních patnácti týdnech je interupce podtlakovým odsáním jednou z nejběžnějších metod chirurgické interupce, která nahrazuje riskantnější kyretáž. Ruční odsátí odstraní embryo pomocí ruční stříkačky, zatímco pro elektrické odsátí se využívá sání elektrické pumpy.

Od patnáctého až asi do osmnáctého týdne se roztažení děložního hrdla provádí chirurgicky a chirurgie asistuje i při následném odsávání.

Při roztažení děložního hrdla a následné kyretáži se děloha vyprazdňuje vysátím pomocí zvláštního přístroje. Kyretáž je čištění stěn dělohy kyretou.

Pozdní interupce

Jak se plod ve třetím trimestru zvětšuje, musejí se používat jiné techniky. Předčasné vypuzení plodu může nastat po podání prostaglandinu. Tato metoda může být doplněna vstříknutím roztoku soli nebo močoviny do plodové vody. Velmi pozdní interrupce se mohou provést kontroverzním roztažením děložního hrdla a vypuzením celého plodu nebo rozříznutím dělohy a vyjmutím plodu. Druhý popisovaný způsob je podobný císařskému řezu.