Přirozené metody antikoncepce

Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Antikoncepce / Přirozené metody antikoncepce

Spadá sem metoda přerušovaného pohlavního styku, kdy je pohlavní styk přerušen před ejakulací partnera tak, aby došlo k výronu semene mimo pochvu – jakkoli tato metoda patří k nejstarším a je velmi rozšířená, je třeba si uvědomit, jak vysoké nároky klade na sebekontrolu muže a že je tím pádem absolutně nevhodná např. při náhodných/krátkodobých sexuálních vztazích a  nechrání  před pohlavně přenosnými chorobami. Dále do této kategorie spadá také počítání plodných a neplodných dní – tato metoda je založená na omezené životaschopnosti spermií a vajíčka. Vajíčko je po ovulaci (uvolnění vajíčka) schopné oplodnění asi 24 hodin, spermie v těle ženy přežívají zhruba 3 dny. Plodné období u ženy by tedy mělo být zhruba tři dny před ovulací a jeden den po ní. Tato metoda nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Výhodami přirozených metod možná může být jejich snadná dostupnost a zdravotní nezávadnost, zásadní nevýhodou je však jejich nízká spolehlivost a to, že v žádném případě neposkytují žádnou ochranu před pohlavními chorobami. Pokud je navíc menstruační cyklus ženy nepravidelný, nedá se na počítání plodných dnů spolehnout.

Metoda kontroly děložního hlenu

Metoda sexuální abstinence

Metoda měření bazální teploty

 

Metoda kontroly děložního hlenu

Během ovulace (tedy tzv. plodných dnů) má děložní hlen charakteristickou konzistenci, která usnadňuje pohyb a přežití spermií v těle ženy. Pro určení ovulace není důležité množství hlenu, ale jeho podoba.

Metoda sexuální abstinence

Při této antikoncepční metodě se sex provozuje pouze v neplodných dnech. V plodných dnech se abstinuje (rizika viz metoda počítání plodných a neplodných dní).

Metoda měření bazální teploty

Metoda měření bazální teploty je založena na skutečnosti, že v průběhu ovulace je tělesná teplota ženy o několik desetin stupně vyšší než jindy. Měření bazální teploty (měření klidové teploty v pochvě nebo v konečníku) je nutné provádět vždy ráno po probuzení – výsledky jsou pak vzájemně srovnatelné a nejsou ovlivněny denním režimem, teplými nápoji, potravinami apod. Problém této metody je, že zvýšení bazální teploty nastává obvykle s mírným zpožděním po začátku ovulace. Je tedy vhodné kombinovat tuto metodu s jinou metodou (například metoda kontroly děložního hlenu), která Vám pomůže přesněji odhalit začátek ovulace.