Nitroděložní antikoncepční tělísko

Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Antikoncepce / Nitroděložní antikoncepční tělísko

využívá účinku tělísek zaváděných do dělohy - tělísko narušuje pohyb spermií i přesun vajíčka a snižuje tak schopnost jeho oplodnění. Tělíska svým tvarem kopírují tvar dělohy. Existuje několik typů nitroděložních tělísek – tělísko s mědí, tělísko s jiným kovem (např. zlatem) a nitroděložní tělísko s hormonem, které uvolňuje hormon gestagen (který způsobuje, že se hlen v děložním hrdle zahušťuje a průnik spermií (tím pádem i oplodnění) je tak znemožněn).

Nitroděložní tělísko by neměly používat ženy, které trpí silným a nepravidelným menstruačním krvácením nebo častými záněty pochvy a které častěji střídají sexuální partnery (riziko infekce).

Výhodami nitroděložní antikoncepce je jednoduchost v používání a dlouhá doba použitelnosti. Nevýhodami jsou prodloužení a zesílení krvácení při menstruaci, mírné krvácení mezi cykly, možnost vypadnutí tělíska z pochvy, zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství a častá nutnost lékařských prohlídek. Zavedení tělíska trvá pouhých pár minut. Výkon je ambulantní, nechirurgický a provádí jej lékař během běžné návštěvy v ordinaci. U některých žen se může během nebo po zavedení tělíska projevit dyskomfort nebo špinění – tyto příznaky by však měly po krátké době odeznít.


Pokud se tak nestane, je třeba kontaktovat lékaře. 

Informujte před zavedením tělíska svého lékaře: jestliže jste měla infarkt nebo mrtvici, jestliže jste se narodila s onemocněním srdce nebo máte-li problémy se srdečními chlopněmi, máte-li problémy se srážlivostí krve nebo užíváte léky na její snížení, máte vysoký krevní tlak, nedávno jste rodila nebo v současnosti kojíte nebo jestli máte silné migrenózní bolesti hlavy.

Během doby, kdy budete mít zavedené hormonální tělísko, pravděpodobně dojde ke změnám měsíčního krvácení. U řady žen se 3–6 měsíců po zavedení tělíska objeví nepravidelné krvácení. Toto krvácení má obvykle spíše charakter špinění – je slabé a nebolestivé. Je ale možné, že několik prvních měsíců nebude možné termín pravidelného krvácení předvídat, vyplatí se proto používat slipové vložky. Až se organismus přítomnosti nitroděložního hormonálního tělíska přizpůsobí (zpravidla po 6 měsících), cyklus se ustálí a krvácení bude pravděpodobně kratší a slabší, u některých žen může krvácení zcela vymizet. Po vyjmutí tělíska opět dochází k obnovení menstruace a některé ženy mohou hned následující měsíc otěhotnět.