Bariérová antikoncepce
Úvod / O sexbyznysu / Zdraví / Antikoncepce / Bariérová antikoncepce
Zahrnuje metody, kdy se mechanicky zabraňuje splynutí vajíčka a spermie. Spermiím do cesty klademe určitou překážku (bariéru) - v podobě cervikálního pesaru, vaginální diafragmy či ženského kondomu. Mužskou bariérovou antikoncepcí je kondom.
Spolehlivost ve srovnání s hormonální antikoncepcí a nitroděložním tělískem je nižší, zvyšuje se však kombinací s užitím spermicidů (látek ničících spermie), které rovněž zvyšují míru ochrany proti přenosu pohlavních chorob.
Dámský kondom (femidom)
Připomíná mužský kondom, delší a větší, na obou koncích vybavený pružnými kroužky. Jeden kroužek se připevní na děložní čípek, druhý zůstává před rodidly, takže celá pochva je jím pokryta, čímž chrání nejen proti otěhotnění, ale i proti přenosu pohlavních chorob.
Poševní pesar
Je vlastně obdobou mužského kondomu – jedná se o gumový, umělohmotný klobouček ve tvaru děložního čípku. Pesar si žena zavádí sama před každým pohlavním stykem. Pro lepší zavedení pesaru si ho můžete zvlhčit spermicidním krémem nebo lubrikačním gelem.
V pochvě je možné jej ponechat nejdéle 2-3 dny. Po vyjmutí a očištění je možné jej 1-2 roky používat. Výhodami bariérové antikoncepce je možnost jejího opakovaného použití a zdravotní nezávadnost. Nevýhodami je obtížné zavádění, manipulace před stykem, potřeba zručnosti a nácviku. Tyto antikoncepční metody způsobují častější infekce močových cest a nechrání před pohlavními chorobami.
Vaginální diafragma
Má tvar kloboučku a je vyrobena z podobných materiálů jako kondom. Gumový klobouček má po obvodu pružinku. Žena si ho do pochvy zavádí sama maximálně na 24 hodin.
V pochvě vytváří překážku a zabraňuje průniku spermií. Po omytí a osušení se diafragma může znovu použít.