Formy násilí

Úvod / O sexbyznysu / Násilí / Formy násilí

Týká se násilí i vás? Ženy, které vyhledaly pomoc organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, měly osobní zkušenost s nejrůznějšími typy násilí. Následující typologie vás nemá vystrašit, ale ukázat, že násilí má více podob a možná se týká i vás. Nikdy ale nezapomeňte, že existuje řada možností jak násilí předcházet a případně se účinně bránit. 

Typologie násilí z pohledu pachatele násilí
a) Násilí ze strany zákazníka
b) Násilí ze strany personálu
c) Násilí ze strany institucí
d) Násilí ze strany konkurence
e) Násilí v osobních vztazích

Typologie dle podstaty násilného činu
a) Fyzické násilí
b) Sexuální násilí
c) Ekonomické násilí
d) Psychické násilí


Typologie násilí z pohledu pachatele násilí

Násilí ze strany zákazníka
• nucení k nechráněnému rizikovému sexuálnímu styku, nucení k rizikovým sexuálním praktikám, které žena odmítá, znásilnění, úmyslné nakažení infekční chorobou, obchod s lidmi
• 83,3 % zákazníků požaduje sex bez kondomu
• zákazníci jsou nejčastěji uváděnými osobami vzhledem ke zkušenosti respondentek s násilným jednáním na pracovišti
„Tady s tím jsem šla na privát, kousek od místa, kde obvykle stojíme. Moc nemluvil, a když mělo dojít na placení, vytáhl pistoli, přiložil mi ji na krk a řekl ‚tiše' s tím svým ruským přízvukem. Bylo jasné, že jestli ceknu, tak opravdu střelí. Pro jistotu mě trochu klepnul hlavní do hlavy, abych nebyla na pochybách. Vysypal mi kabelku, sebral prachy, mobil a klíče, pak vyšel z místnosti a zamknul za sebou. Věděla jsem, že se nikoho nedovolám, a dokud nějaká holka nepůjde na kšeft, tak se odtud nedostanu. Nejvíc jsme se bála, že si to rozmyslí a vrátí se, aby mě dorazil. Zarachotil klíč..., ale byla to Věra, šla se podívat, co se se mnou děje, že se dlouho nevracím" (klientka R-R).

Násilí ze strany personálu
• vstupní rituály, nucení k nechráněnému rizikovému sexuálnímu styku, nucení k rizikovým sexuálním praktikám, které žena odmítá, znásilnění, úmyslné nakažení infekční chorobou, obchod s lidmi
• zkušenosti s násilím ze strany personálu 16,7 % sexuálních pracovnic
„Majitel bývalého klubu, kde jsem pracovala, byl opilec. Pracovala jsem víc na baru, na pokojích jen, když nebyly holky. Musely jsme s ním ale spát všechny. Jemu vždycky hrozně vadilo, když jsem nechtěla – když jsem byla na baru, brala jsem to tak, že jsem jen na baru a s nikým spát nebudu. Jednou jsem byla na baru asi čtyři dny, on na mě pořád naléhal, ale já jsem nechtěla. Když jsem se chystala domů a v baráku nikdo nebyl, praštil mě heverem přímo doprostřed obličeje. Roztříštil mi nos a celou pravou část tváře. Moc si to nepamatuju, ani bolest, jen mokro a teplo pod hlavou. Jemu se udělalo špatně a odešel, pomoc jsem si přivolala sama. Byla jsem s tím tři měsíce v nemocnici, přítel mi zaplatil drahé operace, takže to nejde zas tak poznat, hlavně ne teď v noci, kdy mám na tváři hodně mejkapu. Mám ale půlku obličeje z titanu. Když jsem se do klubu vrátila, znásilnil mě. Pak už mě tam nikdy neviděli. Žalobu jsem nepodala, kdo ví, jaké by kolem toho byly opletačky, a můj táta v té době začal umírat na rakovinu a neměla jsem na nic jiného sílu" (klientka R-R)."

Násilí ze strany institucí (např. policie)
• ponižování, nadávky, pomluvy, falešné obviňování, šikanu, pronásledování, zastrašování, vyhrožování, vydírání, neoprávněné vybírání pokut, neoprávněné odcizení peněz, dokladů a dalších osobních věcí, fyzické napadení, ohrožování zbraní, stigmatizaci, stereotypy Urážky, ponižující chování, nečinnost, neřešení násilí na ženách v sexbyznysu, nespolupráce ze strany instituce, nízké tresty pro pachatele násilí, bezdůvodná zadržení, odvozy žen z místa, kde pracují, vyhrožování odebráním dětí
• ze strany policistů se ženy setkávají se sexuálním násilím. Jedná se zejména o nucení k sexuálnímu styku bez kondomu a zadarmo Strukturální -násilí ze strany policie a dalších institucí
„Přijel vyhlášený policajt, znám ho ze zátahů, které tu městská policie organizuje, hlavně proti nám. Chtěl sex za 400, tak jsem ho hned zkásla. Dojeli jsme až za most, kde začíná chatová osada. Nechtěl mě po sexu pustit z auta, a dokonce na mě vytáhl klepeta [pouta]. Spustila jsem osobní alarm [vytáhne se pojistka a alarm hned začne houkat], ale on mi ho vytrhl a vyhodil ho z okna. Pak vyhodil z auta i mě a musela jsem jít zpátky pěšky, a je to dost daleko. Když jsem o tom vyprávěla holkám, svěřila se mně Elena, že ji tam taky odvezl, držel ji v autě čtyři hodiny a nezaplatil vůbec nic. Jezdí za námi pokaždé jiným autem – je to pořád on, já ho poznám" (klientka R-R).

Násilí ze strany konkurence můžeme dále rozdělit na dvě podkategorie, a to:
• násilí ze strany kolegyň, které jsou hierarchicky na stejné úrovni (tedy případy, kdy jak osoba, která násilí páchá, tak i ta, na níž je pácháno, jsou majitelky nebo majitelé klubu, privátu)
• násilí ze strany kolegyň pracujících ve stejném klubu, privátu, na ulici atd., které mohou, nebo nemusí být na stejné hierarchické úrovni. I zde může docházet k sexuálnímu násilí, jako je např. znásilnění, obchod s lidmi aj.
• většinou se však nejedná o sexuální, ale o fyzické násilí
„Měla jsem privát, kde jsem nabízela erotické masáže a další sexuální služby. Byla jsem dobrá a měla jsem hodně zákazníků. Kolegyně hrozně záviděly, pomlouvaly mě, dávaly si inzeráty, ať ke mně nechodí, že jsem stará a povolená, mám ošklivé tělo apod. Pak mi salon dokonce zapálily. Když jsem odešla z Prahy 6, tak se to zlepšilo, ale stále se setkávám s tím, že mě kolegyně pomlouvají a okoukávají moje praktiky (masáže, hluboký orál apod.) a pak je také nabízí a přebírají mi zákazníky" (klientka R-R).

Násilí v osobních vztazích (přítel, manžel, rodina, kamarádi, blízké osoby)
• znásilnění, nucení k nechráněnému rizikovému sexuálnímu styku, nucení k rizikovým sexuálním praktikám, které žena odmítá, úmyslné nakažení infekční chorobou či obchod s lidmi
• z 34 znásilnění se pouze v 6 případech jednalo o neznámou osobu. Policii byly nahlášeny pouze dva případy z celkového počtu 34 znásilnění
„Přišla do střediska v dost špatném psychickém i fyzickém stavu. Měla veliký monokl, známky po škrcení, modřiny. Hned mezi dveřmi začala vyprávět, že se s nějakým jejím známým opili a on ji pak začal najednou oslovovat Kláro, sprostě jí nadával a začal na ní trhat oblečení – chtěl ji znásilnit" (z praxe pracovnice R-R).

Typologie dle podstaty násilného činu

Sexuální násilí
• Znásilnění
• Slovní sexuální obtěžování/ nátlak
• Nucení k sexu bez ochrany
• Nucení k praktikám, které žena nechce vykonávat
• Nucení k sexu pod pohrůžkou
• Osahávání
„Nikdy se mi nic hrozného nestalo, jeden zákazník ale byl hrubý. Měl strašně velký penis. Chtěla jsem mít celý sex pod kontrolou. Bohužel jsem neměla tak velký kondom a ty standardní mu byly malé. Použila jsem lubrikační gel. Prosila jsem ho, aby to dělal pomalu. Neposlechl. Vrazil ho do mě zezadu tak rychle, že jsem spadla z postele a křičela bolestí" (klientka R-R).

Fyzické násilí
• Bití, kopání
• Vyhození z bytu/domu/jiného prostoru (auta, taxi etc.)
• Ohrožení/zranění zbraní, jinými předměty (nože, hořící cigarety etc.)
• Vražda/zabití
• Zabraňování v pohybu/zavírání/zabraňování návštěv
„Olina si v klubu, kde pracuje, našla manžela. Byl to její stálý zákazník, vracel se za ní. Po čase s ní začal mluvit o tom, že je do ní zamilovaný a že by jí rád pomohl. S prací v sexbyznysu že by mohla skončit, on by ji uživil, nemusela by pracovat vůbec. Nevadila mu ani její tehdy desetiletá dcera. Olina mu uvěřila, odešla z klubu a provdala se za něj. Chvilku bylo vše v pořádku, později ji začal její muž omezovat – například bez něj nesměla ven apod. Postupem času ji i fyzicky napadal. Pak se prý pokaždé omluvil, ale příště to udělal znovu. Olina se vždy snažila zabránit tomu, aby její utrpení viděla dcera. Jednou se ale stalo, že ji její partner zbil opravdu velmi brutálně, kopal ji do břicha (v té době byla navíc Olina těhotná a čekala jeho dítě), nadával jí do kurev, šlapal jí po hrudníku. Po útoku odešel pryč z bytu a dcera Oliny zavolala záchranku a policii. Olina o dítě, které čekala, přišla. V současné době je rozvedená, vrátila se do klubu a žije jen s dcerou" (z praxe pracovnice R-R).

Ekonomické násilí
• Okradení
• Nevyplacení dohodnuté odměny, nucení pracovat zadarmo
• Zabavení výdělku či zabraňování přístupu k výdělku, s tím, že si např. musíte odpracovat pokutu/dluh
• Nucení k tomu, abyste si na sebe vzala půjčku
• Udělování pokut provozovatelem podniku
„Tady s tím jsem šla na privát, kousek od místa, kde obvykle stojíme. Moc nemluvil, a když mělo dojít na placení, vytáhl pistoli, přiložil mi ji na krk a řekl ‚tiše' s tím svým ruským přízvukem. Bylo jasné, že jestli ceknu, tak opravdu střelí. Pro jistotu mě trochu klepnul hlavní do hlavy, abych nebyla na pochybách. Vysypal mi kabelku, sebral prachy, mobil a klíče, pak vyšel z místnosti a zamknul za sebou. Věděla jsem, že se nikoho nedovolám, a dokud nějaká holka nepůjde na kšeft, tak se odtud nedostanu. Nejvíc jsme se bála, že si to rozmyslí a vrátí se, aby mě dorazil. Zarachotil klíč..., ale byla to Věra, šla se podívat, co se se mnou děje, že se dlouho nevracím" (klientka R-R).

Psychické násilí
• Ponižování
• Nadávky
• Vyhrožování, vydírání i prostřednictvím internetu), např. že sdělí rodině, kde pracujete, zveřejní vaše foto etc.
• Nucení k užívání drog, léků, alkoholu
• Kontrola kontaktů s okolím (např. kontrolování mailů, telefonu), jiné podoby pronásledování
„Byly jsme spolu pět roků. Když jsem se ráno vracela z práce, řval na děti a budil je, že se jim domů vrátila kurva... Pravidelně mě mlátil, rozbíjel mi věci... Když jsem utekla na azylák, tak mě pronásledoval, vzal mi malého. Když jsem si přišla domů pro zbytek věcí, tak se mnou praštil o zem, že jsem odpadla" (klientka R-R).

Typologie násilí je převzata z publikace: Sexuální násilí. Proč se nikdo neptá?, z článku "Sexbyznys nerovná se násilí. Přítomnost násilí v sexbyznysu a možnosti jeho eliminace" (str. 181 až 193) od Lucie Šídové, výkonné ředitelky a terapeutky R-R.