Co dělat v ohrožení?

Úvod / O sexbyznysu / Násilí / Co dělat v ohrožení?

Pokud vás někdo sleduje…

Pokud je někdo agresivní…

Pokud jste napadena…

DŮLEŽITÉ!!!

 

Pokud vás někdo sleduje…

Přejděte silnici, klidně i dvakrát, abyste měla jistotu.

Pokud ano, vydejte se co nejrychleji k nejbližší restauraci, policejní služebně, benzinové pumpě nebo obchodu (zkrátka kamkoli, kde budou nějací lidé).

Zavolejte někomu známému, popište mu situaci.

Zůstaňte pokud možno v klidu a myslete logicky – nepřemýšlejte o tom, co všechno se může stát, ale o tom, co se děje tady a teď.

Předem připravený krizový plán vám dodá jistoty – sestavte si jej.

Nenechejte se paralyzovat strachem.

Nechoďte domů – je bezpečnější jít na veřejné místo než ukázat, kde bydlíte a tím vystavit nebezpečí i své blízké. Pokud si myslíte, že to pomůže, udělejte rozruch, a upoutejte pozornost ostatních.

 

Pokud je někdo agresivní…

Někdy je lepší obětovat například kabelku a peněženku než zdraví nebo život.

Mluvte tichým hlasem, nezvyšujte jej a snažte se dotyčnému/dotyčným přepadení rozmluvit – jste těhotná, nakažená, čekají na vás v klubu.

Nedovolte, aby vás ovládl strach nebo panika.

Plakejte, i kdybyste to měla hrát.

 

Pokud jste napadena…

Křičte ze všech sil konkrétní větu (nikoli pomoc, ale POMOC, ON MĚ CHCE ZABÍT) nebo se obracejte pokud možno na konkrétního člověka – „Pane, vy v té červené bundě, pomozte mi!“

Křičte i na násilníka („Jdi pryč!“), případně místo „klasického“ pomoc volejte: HOŘÍ, HOŘÍ (spíše to přiláká pozornost).

Pokud jste ve voze, použijte osobní alarm, klakson nebo světla.

 

DŮLEŽITÉ!!!

Musíte se rozhodnout, jakkoli je to těžké – možná bude nutné se podvolit (muži bývají fyzicky silnější než ženy), abyste si zachránila holý život.

Nebojujte s útočníkem, pokud si nejste jistá, že jej přemůžete nebo že vám jde opravdu o život.

Jestliže se rozhodnete podvolit, soustřeďte se na to, že jakmile napadení skončí, ihned vyhledáte pomoc.

Pokud dojde k napadení nebo znásilnění, prosím, nikdy nevyhrožujte větami typu „znám tě“ nebo „vždycky tě poznám“ případně „postarám se, abys za tohle zaplatil“ – mohlo by ho to vyprovokovat ještě k většímu útoku.

Pokud se rozhodnete vzdorovat, abyste utekla, musíte si být jistá, že útočníka dokážete skutečně paralyzovat – do případného útoku musíte jít vší silou a způsobit mu velkou bolest (ohledy stranou!) např. pomocí nějakého předmětu-zbraně (kámen, svazek klíčů) - útočte na nosní přepážku, oči, krk, hrudník a rozkrok.

POKUD VÁS ÚTOČNÍK CHYTNE ZA KRK, NESNAŽTE SE MU SUNDAT RUCE, ALE SILNĚ MU SEVŘETE ROZKROK, BOUCHNĚTE HO DO OHRYZKU, ZESPODU DO BRADY NEBO OBĚMA RUKAMA DO UŠÍ.