Extáze

Úvod / O sexbyznysu / Drogy a alkohol v SB / Extáze

Extáze je nejtypičtějším zástupcem skupiny tzv. tanečních drog.  Na nelegálním trhu se nejčastěji objevuje v podobě tablet s vylisovaným obrázkem, méně často pak jako krystalky nebo jemný bílý prášek, volně či v gelových kapslích, případně ve formě roztoku.

Závislost

Při pravidelném užívání MDMA se často objevuje psychická závislost. Prvotním příznakem psychického návyku je, že pravidelnému víkendovému uživateli extáze připadají všední dny bez drogy obyčejné, šedivé a nudné. Celý týden přemýšlí o tom, jakou extázi si dá příště, kde, s kým a kdy už konečně. Většina potěšení, radosti a zábavy je pak spojena s drogou. Hodnotu věcí často přepočítává na tablety. Při častějším užívání či užívání vyšších dávek se objevují problémy podobné jako při užívání ostatních stimulantů - hubnutí, ztráta zájmů a koníčků, psychické poruchy (stihomam, paranoia apod.), které mohou v ojedinělých případech vést k vážnějšímu či trvalému poškození organismu.

Nebezpečné užívání

Při nadměrném a častém užívání extáze se mohou vyskytnout různé akutní nebo chronické zdravotní problémy. Objevují se trávicí potíže spojené s nevolnostmi a zvracením, pocity podobné závrati, třas, zvýšená potivost. V ojedinělých případech se vyskytuje také toxická psychóza. V některých případech mohou nastat i těžké deprese po odeznění účinku drogy.

Nejčastější příčinou kolapsu po požití extáze je úpal - přehřátí organismu. Dochází k němu díky skutečnosti, že MDMA (stejně jako amfetamin), umožňuje překonat zvýšenou zátěž organismu, aniž by při tom konzument pociťoval žízeň. Druhým podstatným nebezpečím je špatná kvalita tablet. Tablety prodávané jako extáze nemusí vždy obsahovat pouze MDMA. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky - léky na předpis, veterinární pilulky, zcela neznámé substance či různé nebezpečné látky. Z látek, které ohrožují zdraví nebo život jsou na současném trhu s extází nejrozšířenější následující čtyři substance:DOB, DXM, 4-MTA,  PMA.

Pokud máte tabletku a nevíte, co obsahuje, můžete se podívat na tento server

Kde v sekci Evropa je i Česká republika, zde najdete nejčastější tabletky podle obrázku/vzhledu a jejich složení, účinky a hodnocení.

 Extáze a sex

Extáze, droga užívána nejčastěji víkendově, spojovaná je s taneční scénou. Účinek extáze se projevuje zpočátku neklidem a mírnou zmateností, po té nastává uklidnění a projasnění nálady.

Pozitivní vliv extáze na sexualitu

Extáze bývá označována jako „empatogen“, tedy látka, která posiluje vcítění do druhého. Při užití dochází k pozitivním pocitům vřelosti a lásky k celému okolí a nejvíc samozřejmě k sexuálnímu partnerovi. Někteří uživatelé extáze popisují, že se cítí být fyzicky vzrušení, jiní mluví o opaku.

Negativní vliv extáze na sexualitu

Pocit lásky k celému světu zvyšuje podobně jako u alkoholu pravděpodobnost rizikového sexuálního chování a výběr „rizikového“ partnera, nepoužití ochrany. Podobně jako u alkoholu končí vztahy navázané pod vlivem extáze menší či větší deziluzí. Mnozí uživatelé od extáze očekávají, že ji zlepší sexuální funkce, ale opak je pravdou – u mužů snižuje schopnost erekce a podobně jako marihuana ve větším množství oddaluje vyvrcholení. Navíc, u užití extáze hrozí tzv. „badtrip“, který může romantickou chvilku proměnit v nepříjemný zážitek.“