Ochranné pomůcky

Úvod / O sexbyznysu / Bezpečnější sex / Ochranné pomůcky

Dámský kondom

Latexové rukavice

Lubrikační gely

Pánský kondom

Rouška pro orální sex

 

Dámský kondom

Plní stejnou funkci jako pánský kondom, chrání před pohlavně přenosnými infekcemi a před nechtěným otěhotněním. Lze ho zavést několik hodin před stykem, po 8 hodinách by měl být vyměněn. Je určen pouze na jedno použití! Zavedený kondom nemusí být vidět, pro jeho funkci není mužská erekce důležitá. Lze ho používat s lubrikačními gely. Na obou koncích má prstenec - vnitřní se zavádí do pochvy a vnější prstenec kryje vchod do vaginy a stydké pysky. Kondom těsně přiléhá ke stěně vaginy a vnější kroužek jej fixuje na rodidlech, nemůže tedy při styku putovat. Pořídíte ho v sexshopech nebo na internetu – ukázat Vám ho mohou též pracovnice poradenských center R-R. 

 

Latexové rukavice

Je vhodné je použít zejména při praktice zvané fisting, tj. zasunutí celé ruky do pochvy nebo análního otvoru. Pro snadnější manipulaci lze na rukavice nanést lubrikační gel. 

 

Lubrikační gely

Lubrikační gel (lubrikant), je materiál vytvářející tenký film, který pomáhá snižovat tření povrchu (pokožky či sliznice). Nahrazuje či doplňuje přirozené zvlhčení sliznice, a to jak při vaginálním, tak při análním sexu. Využíván je i při řadě sexuálních praktik, např. při fistingu, a při používání erotických pomůcek jako je vibrátor atp. Jednotlivé lubrikační gely se liší podle toho, na jaké bázi jsou vyrobeny (vodní, silikonové).

Někdy se do lubrikantu přidávají další látky, které zlepšují vlastnosti kondomu. Např.:

- Spermicidní obsahují látku, po které hynou spermie (například nonoxynol-9). Zvyšuje se tak antikoncepční účinek.
- Znecitlivující obsahují látku, která sníží citlivost a umožní tak prodloužení styku.
- Dráždivé jsou opakem znecitlivujících. Mají za úkol zvýšit citlivost nervových zakončení, čímž se zintenzivní pocity při styku.
- Desinfekční obsahují přídavek tea-tree, což je přírodní antibakteriální látka. Doporučují se například při častých zánětech.
- Aromatizované nebo ochucené mají příjemnější chuť a vůni. 

 

Pánský kondom

Pánský kondom představuje účinnou ochranu proti přenosu pohlavně přenosných infekcí a nechtěnému otěhotnění. Používá se při vaginálním, análním i orálním styku.  Dnes jsou k dostání i kondomy extra malé, tedy o dvě velikosti menší než je standard, a také extra velké – o tři velikosti větší než kondomy XL (vyrábí např. značka My Size). Pro anální sex je vhodné použít extra zesílené kondomy (vyrábí např. značka Primeros).  Pro ty, kterým při sexu klasický kondom nevyhovuje, existuje extra tenký kondom (např. od značky Durex).

Nedoporučuje se použití dvou kondomů na sebe. Tyto gumy se o sebe třou, tím může minimálně jedna sklouznout, ale hlavně se zvyšuje riziko protržení. Stačí jeden dobře padnoucí kondom.

 
Jakou mají kondomy velikost?

Standardní kondom je klasický, válcový tvar, u kterého se velikost udává jako jeho šířka. Tuto šířku naměříte tak, že položíte rozbalený kondom na stůl a změříte jej napříč na nejužším místě.

Anatomický kondom má šířku udávanou za stejných předpokladů, ale na nejširším místě, tedy u kořene. Tyto kondomy poskytují víc místa pro žalud a jsou pohodlnější. Délka ochrany bývá podle normy minimálně 17cm, obvykle je do 21cm. Využije se jen délka, odpovídající délce penisu, zbytek zůstane srolován.

Jak se liší jednotlivé typy kondomů?

- Standardní kondomy jsou hladké, lubrikované silikonovým olejem.
- Tenké jsou ze slabší vrstvy latexu, jsou tedy náchylnější k poškození/prasknutí.
- Zesílené jsou bezpečnější a odolnější díky silnější vrstvě latexu. Doporučují se pro anální styk.
- Vroubkované mají na sobě silnější pruhy pro zvýšení dráždění.
- Existuje i kondom s větším rezervoárem pro muže s větší ejakulací.
- Barevné – barva nemá na funkci vliv (stejně jako vůně).

Kondomy se lubrikují trochou jemného silikonového oleje. Množství lubrikantu se může u různých druhů lišit:

- Suché kondomy nemají lubrikant, jsou určené pro použití s lubrikantem dle výběru spotřebitele, nebo pro orální sex

- Kondomy se zvýšenou lubrikací, které mají více lubrikantu, než má výrobce u standardního typu

DŮLEŽITÉ:

Pro dodatečnou lubrikaci se u latexového kondomu smí používat pouze silikonové lubrikanty nebo gely na vodní bázi s glycerinem, které se složením snaží napodobit poševní sekret. Cokoliv jiného jej může naleptat a snížit tak jeho spolehlivost – absolutně nevhodné jsou masážní, rostlinné, dětské, opalovací a jedlé oleje, lékařská vazelína, kosmetické přípravky nebo gely na léčení vaginálních infekcí atp.! Mastné tekutiny narušují povrch kondomu!

 

Rouška pro orální sex

Je vhodná pro bezpečnější orální sex na ženě, ale také při rimmingu (lízání konečníku). Zabrání přenosu sexuálně přenosných infekcí a patogenních střevních mikroorganismů. Rouška se přiloží na zevní pohlavní orgány ženy, pro lepší přilnavost je vhodné na vnitřní stranu použít trochu lubrikačního gelu. Není vhodné roušku roztahovat a rozhodně neslouží jako antikoncepční prostředek. Je určena pouze pro jedno použití.

Jako náhradu této orální roušky lze použít rozstřižený kondom. Je možné ji koupit  v sexshopech nebo na internetu - ukázat Vám ji mohou též pracovnice R-R.  

Zpět na další témata.